Як вибрати ідею для свого майбутнього бізнесу?

Як розпочати свій бізнес з нуля Як почати бізнес

Бізнес – це своєрідна подорож до невідомої країни, де чекають злети та падіння, перешкоди та їх подолання. У цій подорожі може бути важко, але завжди дуже захоплююче.

Як зрозуміти, що підприємництво – це ваше?

Я б назвала це почуттям печіння всередині. Якщо людина відчуває його, якщо вона ніби відчуває занепокоєння і азарт від того, що бачить можливості, поки що ніким не реалізовані, і при цьому розуміє, що хоче жити краще, ніж зараз, у неї безперечно є енергія на те, щоб розпочати свою власну справу. А якщо при цьому перед очима є ще й приклад знайомих чи навіть деяких персонажів із соцмереж, які пішли на ризик і почали свій бізнес, то це може стати точкою опори та підштовхнути до дій.

Але бути підприємцем – означає вміти нести відповідальність та йти на великі ризики. На це піде далеко не кожен: згідно з поширеною думкою, лише 5% населення Землі схильні до підприємництва. Вам здається, що ви входите в ті самі 5%? Чудово! Саме час переглянути кілька ідей для бізнесу та вибрати сферу майбутньої справи.

Підприємництво – поняття широке та багатогранне: одна людина може очолювати гігантську корпорацію з оборотом у сотні мільярдів доларів та представництвами у всіх розвинених країнах світу, а інша може орендувати крихітний павільйон на найближчому перехресті та міняти набійки на туфлях. Обидві – підприємці. Але мало того, що працюють вони в різних масштабах, вони ще й працюють у різних сферах: виробництво власного продукту та надання послуг.

Як вибрати ідею для бізнесу

Щоб розпочати бізнес з нуля, потрібно, насамперед, визначитися із сферою майбутньої справи і вибрати потрібну нішу. Для цього дайте відповідь собі на кілька запитань:

– Що я вмію? Який у мене досвід?

Припустимо, у вас математична освіта, а ви збираєтеся запустити бізнес, в якому ви не є фахівцем, наприклад, продавати щебінь. Це не справа вашої мрії. Вам просто потрібний бізнес, який приноситиме дохід. Але, відповівши собі на запитання про свої навички та вміння, ви раптом виявите, що могли б, наприклад, відкрити школу ментальної математики для дітей, і особисто для вас це було б набагато зрозумілішим і ближчим, ніж продаж щебеню.

Так, у пандемію коронавірусу був високий попит на антисептики та маски. З одного боку, це швидкі гроші, але з іншого – це тренд, що проходить. І тут можна зробити велику помилку, пізно почавши, або ж навпаки, купити неякісний товар, не розібравшись у продукті, і потім з великими втратами шукати канали збуту.

– Що мені цікаво? Що подобається?

Опишіть хобі – те, чим любите займатися у вільний час. Наприклад, мені подобається сноубординг, і, можливо, я могла б виробляти термобілизну для сноубордистів або здавати дошки для сноубордингу в оренду. Можливо, ваше хобі – це і є потенційна можливість для бізнесу.

– З якими запитами до мене звертаються оточуючі?

Саме в цьому може бути ваша унікальність, яку ви звикли сприймати як щось само собою зрозуміле. Якщо ви шиєте самі вдома, і у вас часто запитують, як пошити світшот доньці або собі нічну сорочку, то ви можете продавати курси, майстер-класи або викройки з шиття.

– Чи є у мене незакрита потреба?

Саме так я знайшла нішу для свого першого бізнесу: після народження сина я шукала можливість влаштувати дитяче свято з гарними декораціями, але ті варіанти, які були на ринку, мене не влаштовували. Тоді я вирішила створити свою агенцію оформлення свят сама.

– Чи буде моя ідея приносити прибуток? Чи можна її масштабувати?

Я вибирала б бізнес з любові: це дуже класно, коли ти робиш те, що любиш, і не сприймаєш свою справу як роботу. Але не варто забувати, що бізнес – це насамперед про гроші. Гроші – це енергія. Не отримуючи енергію замість своєї праці, ви просто швидко отримаєте емоційне вигорання. Тому ваша ідея повинна приносити прибуток і мати потенціал масштабування.

Саме тому я рекомендую відмовитися від ідеї продажу підробок, копій, реплік або просто повторювати за кимось і копіювати продукт один в один. Ці ідеї не можна масштабувати, і виростити з них великий бізнес теж не можна.

Мало просто вибрати сферу. Необхідно якомога точніше вирішити, чим саме ви займатиметеся. Це називається звуженням ніші. Тактика звуження допоможе відбудуватися від конкурентів і потрапити в серце своєї цільової аудиторії.

Наприклад, займатися дитячим одягом – це складно, оскільки ринок дуже великий та висококонкурентний. Але якщо звузити нішу до дитячого одягу з натуральних матеріалів у стилі спорт-шик, то відразу з’являється чіткіша концепція бренду чи магазину, і цільова аудиторія підтягується набагато охочіше.

Чи потрібно шукати вільну нішу бізнесу?

Думаю ні. Якщо ніша порожня, і в ній немає конкурентів – це може бути тривожним дзвіночком: чи є там взагалі гроші?

Навпаки, я вважаю, що простіше починати з ніші, де є конкуренція. Якщо є конкуренція – це означає, що є купівельний попит. Іншими словами: в ніші є гроші.

Вивчивши ринок, переглянувши конкурентів (скільки вони продають, за якими цінами, які коментарі та відгуки залишають покупці), можна зробити якісь висновки про нішу.

Не бійтеся конкуренції. Крім того, що конкуренція демонструє інтерес споживачів до продукту, вона стимулює розвиватися і ставати кращим, цікавішим для клієнта, що, у свою чергу, безпосередньо впливає на збільшення прибутку. Кількість запитів на ту чи іншу нішу можна перевірити в GoogleAdwords. Вбивайте потрібний запит, вибирайте потрібний регіон і дивіться, скільки людей в пошукових системах шукали за цим запитом на місяць у конкретному регіоні. Це зручно та корисно.

Заключення

Коли людина цікавиться як розпочати власний бізнес, вона ще не знає скільки цікавих речей чекають на неї попереду. Бажаю вам цікавої подорожі в світ свого власного бізнесу!

Оцініть статтю
Додати коментар